OĞUZ YABGUSUNA BAŞKALDIRI VE GAZNELİLERE DOĞRU

 Oğuz Yabguluğu Devleti'nde Selçuk Bey isyan ederek tengri dinini bırakıp müslüman olmuştur. Cend şehrine doğru giden Selçuk Bey'in üzerine Oğuz Yabgusu yürüyünce savaş yaptılar ve Selçuk Bey kazanarak Cend şehrine yerleşti. Sonuç olarak Selçuklular bağımsızlıklarını ilan ettiler. Selçuk Bey vefat edince yerine Arslan Bey geçti. Gazneliler Selçukluları bir tehdit olarak görüyordu ve bu yüzden Arslan Bey'i esir aldılar. Arslan Bey'in yerine geçen Tuğrul ve Çağrı Beyler 1035 ve 1038'de Gaznelileri mağlup ettiler. Gazneliler bunun öcüsünü almak istediler ve bu yakın zamanda Dandanakan Muharebesi'ni ortaya çıkaracaktı.

DANDANAKAN MUHAREBESİ

 Gazneliler 1035 ve 1038 yılında Selçuklulardan aldıkları darbeleri onarmak istediler ve 1040 yılında Selçuklulara savaş ilan ettiler. Selçuklular ile Dandanakan'da yaptıkları savaşta ağır bir yenilgi aldılar ve yıkılış sürecine girdiler. Selçuklular ise Gaznelilerin yıkılış sürecinden yararlanıp tüm İran coğrafyasını topraklarına kattılar.

Sonuçlar

1-Gazneliler yıkılış sürecine girdiler.

2-Büyük Selçuklu Devleti resmen kuruldu.

3-Tuğrul Bey sultan ilan edildi ve Çağrı Bey ile devleti yönettiler.

4-Selçuklular islam dünyasında büyük bir otoriteye sahip oldular.

 

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi