Yunan mitolojisinde tanrıların kralıdır. Mitoloji efsanelerinin anlattığına göre, Kronos ile Rea'nın oğlu Zeus hayatta kalışını annesinin yaptığı küçük bir hileye borçludur. Kronos bütün çocuklarını doğar doğmaz hemen yiyordu; fakat Rea, Zeus'u doğurduğu zaman kocasına kundaklanmış bir taş parçasını verip çocuğu Girit'e, Zeus kültünün doğduğu ülkeye sakladı. Keçi Amaltheia'nın sütüyle beslenip büyüyen, güçlenen Zeus, babası Kronos'un saltanatına son verip Evren'in hâkimi oldu ve Olympos'u Titanlar ile devlere karşı savundu.

Şair Hesiodos'a (M.Ö. VIII. yy.) göre, Hera ile evlenmeden önce Zeus'un başından altı evlilik geçti. Tanrıların kralı zaman zaman ölümlülere de göz koymaktan geri kalmıyor ve hayvan kılığına girerek kadınları baştan çıkarıyordu: Leda için bir kuğu, Europe için bir boğa kılığına girmişti.

Zeus (Romalılarda adı Jüpiter'di), Atmosfer Olayları ve Yıldırım Tanrısı'ydı. «İnsanların ve tanrıların babası» ayrıca adaleti, siteleri, siyasal meclisleri ve pazar yerlerini de koruyordu. Zeus'a en çok tapıdan, saygı gösterilen yerler ise ıssız dağbaşları, özellikle Zeus tapınaklarından birinin kurulduğu Dodone'deki (Epir) kutsal meşe ormanı ve Olympos Dağı'nın tepesidir.

(Solda) Zeus'un, tanrılara şakilik etsin diye, alıp Olympos'a götürdüğü, Truvalı prens Ganymedes'i kaçırışı efsanelerin ünlü bir konusudur.

(Sağda) Oğlu Herkül'ün (Herakles) yardım ettiği, zafer müjdecisi kanatlı Nike'nin yol gösterdiği Zeus, devlere karşı Olympos'u savunuyor. M.Ö. V. yy. yapımı testi. Louvre Müzesi, Paris.

Önceki
Önceki Konu:
Fatih William I
Sonraki
Sonraki Konu:
George Washington

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi