Resmi unvanı "Maiyyet-i Seniyye Çavuşu" olan hünkar çavuşları için "Mabeyn Çavuşu" deyimi de kullanılırdı.

Görevleri, sarayın korunması ile birlikte davet ve tebliğleri yerlerine ulaştırmaktır.

Hünkar çavuşları, genellikle saray mensupları ve büyük devlet memurlarının oğulları ile akrabalarının çocuklarından, tavsiye ve iltimas edilen gençlerden alınır, ayrıca askerlerin gösterişlilerinden de seçilirdi.

Hünkar çavuşlarından başarı gösterenler zabitliğe yükseltilir, hatta yaverliğe geçirilenler de olurdu.

Sayıları yirmi civarında olan hünkar çavuşlarının başlıca görevleri devlet adamlarına padişahın iradelerini tebliğ etmek, saraya çağırmak, yazılan acele kağıtları sahiplerine ulaştırmak, cuma ve bayram selamlık alaylarında bulunması, padişahlar bir yere gittikleri zaman arkalarından atla gitmekti.

Hünkar çavuşları askerlik görevinde sayıldıklarından aylık alırlar; yılda iki kat elbise, bir kalpak, bir çift çizme, bir çift potin, askeri teçhizat ve iki yılda bir kaput verilirdi. Bunlara Hazine-i Hassa'dan da aylık ödendiği gibi sarayda yatıp kalkarlardı. Bu teşkilat Osmanlı saltanatının sonuna kadar devam etmiştir.

Önceki
Önceki Konu:
Hünkar Nedir?
Sonraki
Sonraki Konu:
Abide Nedir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi