Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti

Bayrak
Amblem

Başkent
Sohum

Resmi dil
Abhazca ve Rusça

Siyasal statü
de facto cumhuriyet

Yönetim

- Devlet Başkanı

- Başbakan
Cumhuriyet

Sergey Bagapş

Aleksander Ankvab

Tek yanlı Bağımsızlık ilanı

- tarihi
Gürcistan

23 Temmuz 1992

Anayasa

- tarihi
2 Ekim 1999

Rusya tarafından tanınma

- tarihi
26 Ağustos 2008

Yüzölçümü

- Toplam

- Su(%)
8.600 km²

n/a

Nüfus

- Toplam (2005)

- Yoğunluk
216.000

220/km²

Para Birimi
Ruble

Abhazya Cumhuriyeti (Abhazca: Аҧсны Аҳәынҭқарра / Apsny Ahwyntkarra [kaynak belirtilmeli], Rusça: Респу́блика Абха́зия / Respublika Abkhaziya), 1990'ların başındaki savaşın ardından Sohum'a egemen olan ve Rusya'nın desteğini alan ayrılıkçılar tarafından de jure (hukuki) parçası olan Gürcistan Cumhuriyeti'nden 1994 yılında bağımsızlığını ilan edilmiş bir de facto (fiili) devletidir.

Fakat Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua; Venezuella ve de facto Güney Osetya,Transdinyester Ve sürgündeki Krayina Sırp Cumhuriyeti). Gürcistan'ın merkezi yönetiminin desteğindeki özerk yönetim ise, bölgenin eski statüsünün korunmasından yanadır. Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti'nin yönetim merkezi Sohum'sur

Abhazya Cumhuriyeti, 8.600 km²'lik bir alanı kapsar. Bölgede 220.000'i aşkın kişi yaşamaktadır.(2003 sayımı)

26 Ağustos 2008'de Rusya Federasyonu devlet başkanı Dmitri Medvedev, 3 Eylül 2008'de Nikaragua'nın sosyalist devlet başkanı Daniel Ortega Abhazya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı. Venezüella Devlet başkanı Huho Chavez 2009 Eylül ayında Abhazyayı bağımsız bir devlet olarak tanıdığını açıklamıştır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi