Selçuklular, 9 ve 10. yüzyıllarda Türkistan, Horasan, İran, Afganistan, Irak, Suriye ve Anadolu'da bölgeler halinde hüküm sürmüş olan devletin ve onu yöneten hanedanın adıdır.

Selçukluların bilinen ilk atası Dukak'dır. Dukak, Yenikent yabgusunun hizmetinde sübaşı olarak görev yapmaktaydı. Usta savaşçılığı sebebiyle demir yaylı ünvanı ile biliniyordu. Kendisi hakkında fazla bilgi yoktur. Ölümü üzerine oğlu Selçuk sübaşı oldu. Torunları tarafından kurulan devlet onun adına istinaden Selçukiyyan, Selaçıka, Al-i Selçuk (Selçuklu Ailesi) gibi isimlerle anılmıştır.

Selçuk Bey'in ailesi ve yakınlarına ilişkin sadece Mikail, Arslan İsrail, Musa İnanç, Yusuf Yınal ve Yunus adlı 5 oğlunun varlığı tespit edilmiştir.

Selçuklular Oğuzların Kınık boyundan geldiği düşünülmektedir. Ancak bu konuda bilgilerimiz yeterli değildir. İkisinin de yalnızca Oğuz Yabguluğu'nda subaşı olarak görev yaptığı bilinmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi