Cuma ve bayram namazlarında yapılan dini hitabe.

İlk şekliyle hutbe daha çok devlet icraatını, halka duyurmak ve halkı siyasi ve sosyal hadiseler hakkında aydınlatmak amacını güderdi. Bugün ise Cuma namazında, namazdan önce, bayram namazında ise namazdan sonra okunan hutbeler daha çok dini, sosyal ve ahlaki konuları ele almaktadır.

Hutbe, Cuma namazının şartlarından biridir. Cuma namazının farzından önce okunur. Hatip hutbeye Allah'a hamd ile başlar. Bunu kelime-i şehadet ve Peygambere salavat takip eder. Bundan sonra vaaz ve nasihatlere geçirilir ve hutbenin birinci safhası bu şekilde biter. Her iki hutbede de takvaya davet olunur ve dua edildikten sonra ilk hutbede veya hatiplere göre her ikisinde de ayet okunur. Hatibin bir minber üzerinde veya yüksek bir yerde bulunması ve cemaate doğru dönerken, selam vermesi sünnettir. Bayram hutbeleri de Cuma hutbeleri gibidir, ancak bazı noktalarda ayrılır. İkinci hutbede yedi tekbir çekilir.

Kategoriler:
Etiketler:
Sonraki
Sonraki Konu:
Hünkar Nedir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi