Selçuklular her ne kadar askeri gücünü arttırsa da gücünün doruğundaki Karahanlılara karşı hiçbir varlık gösteremiyordu. Bunun sonucunda Çağrı ve Tuğrul Beyler tehlikeli bir maceraya atılmak zorunda kaldılar. Buna göre Tuğrul Bey çöle çekilecek, Çağrı Bey ise Rum (Anadolu) Seferine çıkacaktı.

Nitekim Çağrı Bey 3 bin kişilik bir ordu ile gizlice Azerbaycan'a vardı. Burada hayatını geleneksel olarak gaza ederek geçiren soydaşlarının katılımıyla daha da güçlendi.

Çağrı Bey ilk olarak Van'da Bizans'a bağlı Vaspuragan Ermeni Prensliği topraklarına girdi ve buradan ganimetler elde etti. Akınlarını Anı (Kars), Arran, Gürcistan taraflarına doğru devam ettirdi. 4-5 yıl süren gaza hareketlerinden sonra Türkistan'a geri döndü (1021). Bu seferlerde elde ettiği ganimetler Tuğrul ve Çağrı Bey'e güç ve itibar sağlamıştır. Türkmenler onun tarafına geçmeye başlamış. Bu durum Arslan Yabgu'yu tedirgin etmiştir.

Çağrı Bey seferi sonrasında Tuğrul Bey ile Buhara yakınlarında buluşup Rum ülkesinin fethedilebilir olduğunu müjdelemiştir. Yurt arayışı içindeki Oğuzların umutlarını yeşerten bu tespit büyük mücadeleler sonrasında gerçekleşecektir.

Öte yandan Ermenilerin Türklere karşı başarısızlıkları Bizans'ın Anadolu politikasını değiştirmesine yol açmıştır. Bizans Ermenileri iç bölgelere göç ettirmiştir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi