Romanya ile Bulgaristan sınırı üzerinde bir bölge.

Dobruca, bütün tarihi boyunca Karadeniz'in kuzeyinden Balkanlara inen çeşitli kavimlerin uğrak yeri olmuştur. Dobruca'nın Osmanlı topraklarına katılması 1417'den sonra kesinleşti. Ondan önce birkaç el değiştirdi. 1417'den sonra Dobruca, artık Osmanlı egemenliği altındaki ülkeler arasına katılmış bulunuyordu. Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı bir sancak ya da eyalet olarak yönetilen Dobruca 1423'te Macarların, 1462'de Eflaklıların 1575, 1579, 1587, 1614, 1622, 1629 yıllarında ise Kazakların akınlarına uğramışsa da bir Türk ülkesi olarak gelişmekte devam etmiştir.

1672'den 1768'e kadar Ruslarla yapılan savaşlar Dobruca'nın kuzeyindeki topraklarda geçmiştir. Bu dönemde Dobruca, Osmanlı ordularının üstlendiği bölgelerden biri olmuştur. Ruslar ilk olarak Dobruca'ya 1768-1774 Osmanlı Rus savaşlarında girdiler. Dobruca savaş alanı oldu. Savaşlar boyunca şehirlerin yıkılması, köylerin yakılması Müslüman Türklerin göçmesine sebep oldu. Serasker Osman Paşa ile Seyyid Hasan Paşa'nın 1773 Silistre savunması ile Musa Paşa'nın 1855'teki Silistre savunması, İsakçı, Kaynarca, Tutrakan zaferleri, Dobruca'nın tarihinde Osmanlı kahramanlığının örnekleridir. Dobruca bu savaşlar boyunca sadece 1878 savaşında savaş alanı dışında kalmıştır.

Ayastefanos ve arkasından kabul edilen Berlin antlaşmalarının 46. maddesi gereğince bağımsızlığı tanınmış bulunan Romanya'ya bırakılan Dobruca'nın güney bölgesi de Bulgaristan'a geçmiştir. Bu yöre 1908'de Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilan etmesine kadar Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Balkan Savaşı'ndan sonra ise Bükreş Antlaşması (1913) gereğince Güney Dobruca ile Romanya'ya katılmıştır. Neuilly Antlaşması (1919)'yla bu durum tekrar kabul edilmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan ile Romanya arasında sürekli tartışmalara sebep olan Güney Dobruca II. Dünya Savaşı'ndan sonra tekrar Bulgaristan'a verilmiştir.

Dobruca'da Hıristiyanlık, daha III. yüzyıldan beri yerleşmiş bulunmakta idi. 1143'te ise ülke İstanbul patrikliğine bağlanmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Dizdar Nedir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi