Bekir Paşa (Koca)

Kaptan-ı derya, Sultan İkinci Mustafa'nın damadı, vezir.

1670 yılında Alanya'da doğdu. Sarayda yetişerek darphane eminliğine kadar yükseldi. Bu vazifedeyken vezir rütbesi ile Cidde ve peşinden de Mısır valiliğine tayin edildi. Çeşitli yerlerde valilik yaptıktan sonra, Kıbrıs muhassıllığında ve Eğriboz muhafızlığında bulundu. Birinci defa olarak 1732 senesinde kaptan-ı derya oldu. On bir ay kadar bu vazifede bulunduktan sonra nişancılık verildi. Sultan İkinci Mustafa'nın kızı Safiye Sultanla evlendi (1740). 1750 senesinde ikinci defa kaptan-ı derya oldu. Üç sene sonra bu vazifeden alınıp Cidde valiliğine tayin edildi ise de ihtiyarlığını ileri sürerek İstanbul'da kaldı. Gelibolu ve Alanya'ya sürgüne gönderildi (1752).

Ömrünün son yıllarını İstanbul'da Safiye Sultanın sarayında geçirdi. Çeşitli yerlerde cami, medrese, çeşme gibi hayır eserleri inşa ettirdi. Doksan yaşındayken vefat etti (1759). İstanbul'da defnedildi.

Önceki
Önceki Konu:
Bayezid Paşa
Sonraki
Sonraki Konu:
Belekbey

Yapılan Yorumlar

Huseyin Kandulu
Huseyin Kandulu18 Temmuz 2013

Kibris'ta dogmus olup Bekir Pasa'nin kizi Emine Hanim soyundan 4.gobekten torunuyum.Bekir Pasa'nin Istanbul'daki kabrini ariyorum,yardim edebilecek olan var mi?

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğrafya Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi